DESATERO COOL VÝLETNÍKA

PĚŠÍ VÝLETY

Talichova naučná stezka

Beroun Naučné a poutní stezky

Stezka nese jméno legendárního dirigenta a vášnivého turisty Václava Talicha. Vede místy, kudy sám chodil. Na 11 zastávkách se dozvíte fakta z Talichova života a zajímavosti o zdejší přírodě. Otevřena byla v říjnu 2012 u příležitosti 30. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun. Trasa je dlouhá 5 km a provede návštěvníky údolím Brdatek po úbočí vrchu Ostrý, kde bývala dřevěná rozhledna, kterou nechal vybudovat v roce 1891 průmyslník Marin Dusl. Z Ostrého vede cesta k obci Zdejcina, která se poprvé připomíná jako Kdyčina v roce 1325. Nedaleko odtud je Lísek, kde se od roku 1810 dolovalo uhlí. Cesta dále pokračuje na vrchol Děd, dříve zvaný Bílá hora. Tam se nachází zděná rozhledna z roku 1893 vysoká 12m. Z Dědu vede stezka po hřebeni ke kapli Bolestné Panny Marie. 

Naučná stezka Brdatka - Talichovo údolí

Beroun Naučné a poutní stezky

Naučná stezka se nacházela na severním okraji města na úbočí kopce Ostrý, kde v 19. století sbíral zkameněliny i slavný paleontolog Joachim Barrande. 3 km dlouhý okruh, na kterém bylo umístěno 20 informačních panelů, seznamoval návštěvníky s florou a faunou této krajiny. Stezka procházela romantickým údolím pojmenovaným podle světoznámého dirigenta Václava Talicha, který zde vlastnil vilu, kterou využíval jako své letní sídlo a kde se později natrvalo usadil. Václav Talich byl zdatný chodec. Vydával se na dlouhé náročné pochody po okolí, a aby se udržoval v kondici, záměrně si do batohu přidával cihly či kameny.
INFO 2023 - STEZKA JE ZRUŠENA, BUDE NAHRAZENA NOVOU STEZKOU VEDOUCÍ PO ŽLUTÉ A ZELENÉ TURISTICKÉ ZNAČCE.

Souřadnice: 49.9776125, 14.0573147

Via Czechia - Centrální stezka

Beroun Naučné a poutní stezky
Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Celkem 5 tras je vyznačeno  samostatně pro pěší putování, cykloturistiku, přejezdy na lyžích a vodácké splouvání. Síť aktuálně čítá dohromady 9740 kilometrů tras – tedy téměř nekonečné možnosti poznávat celoročně a různými způsoby českou krajinu, přírodu, památky nebo poutní místa.

Berounem prochází Centrální stezka vedoucí ze západu na východ.

Centrální stezka je třetí nejdelší samostatnou trasou Via Czechia, spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede přibližně centrem země. Stezka prochází přes několik středových bodů ČR: geometrický střed v Číhošti, střed diagonál v Golčově Jeníkově a střed podle hranic v Senešnici.

Centrální stezka je první dálkovou trasou v Česku, která má samostatné trasy pro pěší, cyklisty, běžkaře i vodáky.

Základní pěší varianta Centrální stezky měří 1036 km a je rozdělena na 47 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Centrální stezka je rovněž vhodná pro putování na kole, cyklistická varianta měří celkem 1032 km a lze ji zvládnout za 2-3 týdny. Nejvyšší pasáže trasy lze projet na lyžích, celkem je možné využít 163 km lyžařských tras. Vodácky lze splouvat úseky na řekách Střela, Berounka, Sázava, Chrudimka a Svratka – celkem 335 km.

Centrální stezka je rozdělena na 12 úseků, které tvoří samostatné horské celky nebo přirozené geografické oblasti. Celkem trasa prochází přes 8 chráněných krajinných oblastí a bezpočet přírodních parků, rezervací a přírodních památek. Nejvyšším bodem na trase je 1067 m vysoký Velký Polom v Moravskoslezských Beskydech, stezka rovněž prochází přes nejvyšší vrcholy Smrčin (Háj, 758 m), Slavkovského lesa (Lesný, 983 m), Žďárských vrchů (Devět skal, 836 m) a Vsetínských vrchů (Vysoká, 1024 m).  Na trase projdete kolem 29 poutních míst. https://viaczechia.cz/centralni-stezka/

Poutní cesta Říp–Blaník

Beroun Naučné a poutní stezky
Poutní cesta Blaník–Říp a Poutní cesta Říp–Blaník je unikátním projektem nejen v oblasti turistiky, ale i v oblasti sebepoznání a osobního rozvoje. 

"Milý poutníku, vítej na poutní cestě, která propojuje dvě nejznámější a nejdůležitější české hory, Říp a Blaník. Projít ji můžeš ve čtyřech etapách, z nichž každá má své téma k zamyšlení. Nyní se nacházíš na třetí z nich. Putováním Tě může provést osmdesát tabulek s QR kódem, které jsou umístěny po celé trase na rozcestnících KČT. Do poutníkovy výbavy také nezbytně patří i turistická mapa v měřítku 1 : 110 000 a Poutníkův deník. Obojí je k dostání ve spřátelených informačních centrech a u partnerů na trase. Šťastnou cestu! Cesta Česka"


https://www.cestaceska.cz/cs/poutni-cesty/poutni-cesta-rip-blanik/