Pražští amatérští výtvarníci (PAV): Krajinou, městem, přírodou Plakát
Pořadatel:
Městské kulturní centrum Beroun

Pražští amatérští výtvarníci (PAV): Krajinou, městem, přírodou

23. 6. 2022 - 29. 7. 2022 | Městská galerie Beroun
výstava
  • zdarma

Po sedmi letech se v Berouně opět představí Pražští amatérští výtvarníci. Je to volné sdružení, v němž jsou převážně ženy, které před asi dvaceti lety spojila touha věnovat se umění. Nechtěly být pouze diváky a obdivovateli, nýbrž i jeho tvůrci. A nechtěly malovat jenom pro sebe, ale chtěly potěšit i další milovníky malování. Jejich témata se týkají převážně přírody, krajiny a věnují se i městskému interiéru.
Navštěvovaly a dosud navštěvují kurzy olejomalby, malovaly v ateliéru i v plenéru. A na plenéru, který se konal v roce 2005 v Chlumu u Třeboně, se setkaly s novými kolegy Dr. Josefem Benešem a ing. Borisem Růžičkou. Během let přibývaly do sdružení další členky.
Členové PAV patří ke starší střední generaci. Proto je i jejich práce venku hodna obdivu, protože tvoří za každého počasí.
Každý ze členů PAV si vytvořil postupně i svůj osobitý styl tvůrčího vyjadřování, vyhledává svá témata a volí svou barevnou paletu.
Na výstavě najdete obrazy inspirované Vincentem van Goghem či Claudem Monetem, můžete obdivovat pražské městské interiéry i dojmy z cest do severských zemí. Diváky určitě zaujmou také obrazy s vodními prvky.
Na dalších obrazech se setká divák se zajímavými přírodními detaily v ohromujících zvětšeních, téměř puntičkářsky zpracované.
Nové náměty přináší do malířství také cestování. Mnohdy ovlivňuje i formát, protože malíř na cestách nemůže brát s sebou velké malířské vybavení. Přesto jsou takto vytvořené obrazy zajímavé a poskytují divákovi prostor pro jeho fantazii.
Jediným členem volného sdružení, který maluje od dětství, je Ing. Boris Růžička. Schopnost vyjadřovat se kresbou a malbou zdědil po svém otci. Jeho obrazy bývají ovlivněny francouzskými impresionisty, volbou témat jsou však české, zachycují nálady, denní doby a roční období v české krajině. Jeho obrazy mívají i nějaký příběh s optimistickým koncem, s nadějí, že se po těžké době zase rozjasní.
Pražští amatérští výtvarníci používají různé techniky. Na výstavě se setkáme s olejem, akvarelem, akrylem či suchým pastelem.
Vystavují:
Libuše Hlavičková, Marta K. Nedvědová, Marie Vaňková, Jana Borovanská, Magda Vostrá, Boris Růžička
Výstava bude zahájena 22. června v 17 hodin a potrvá do 29. července.

Pořadatel:
Městské kulturní centrum Beroun