BROŽURU O MĚSTĚ SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.


PO BEROUNĚ SE TAKÉ MŮŽETE PROJÍT S MOBILNÍ APLIKACÍ SMARTGUIDE.


V HORNÍ ČÁSTI HUSOVA NÁMĚSTÍ MŮŽETE PRO ZJIŠTĚNÍ ZÁKLADNÍCH INFORMACÍ O MĚSTĚ VYUŽÍT ELEKTRONICKOU INFORMAČNÍ TABULI.

 



VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA MĚSTA

O městě

O městě

Udělejme si pro začátek klasický rychlý test – co se Vám vybaví, když se řekne „Beroun“? Takže jistě medvědi, hrnčířské trhy… a dál? Zastávka pro vodáky po úmorném plahočení po líném toku Berounky? Odbočka z dálnice mezi Prahou a Plzní? Filmoví Otík s panem Pávkem? To vše je samozřejmě správně, ale malebné královské město uložené měkce ve zvlněné krajině západně od hlavního města skrývá mnohem více laskomin, které je načase objevit nebo prožít! Jste-li přespolní, doporučujeme zařadit Beroun na seznam výletů v kteroukoliv roční dobu. Ve městě si prohlédnete historické pamětihodnosti, muzea a galerie, navštívíte medvědy z oblíbených večerníčků, posedíte v některé z mnoha kaváren, cukráren nebo hospůdek, vydovádíte se v akvaparku… A až se města dostatečně nasytíte, stačí vyrazit pěšky či na kole jakýmkoliv směrem a během několika desítek minut se ocitnete v objetí čarokrásné přírody, hlubokých lesů, skal plných zkamenělin, pastvin s dalekými výhledy do kraje. Beroun má zkrátka připraveno pro každého něco – všudypřítomné stopy dávné historie, bohatý kulturní a společenský život, půvabné okolí a k tomu sympaticky kompaktní rozměry – všechno je tady doslova za rohem.

Historické centrum

O městě

Ať už přijedete z kteréhokoliv směru, při cestě do města budete muset zdolat středověké opevnění. Možná budete překvapeni, že zdejší kamenné hradby jsou jedny z nejzachovalejších v celé České republice. Dvě městské brány a několik uliček Vás neomylně přivedou na rozlehlé Husovo náměstí, které je srdcem celého historického centra. Kostelní zvony zde odměřují poklidný čas maloměsta. Obchody nabízejí nejrůznější zboží, zahrádky kaváren a hospůdek jsou v sezóně obsypané lidmi, na lavičkách ve stínu lip se posedává ve chvílích sladkého nicnedělání. Pokud se rozhlédnete z prostředka náměstí kolem dokola, budete mít všechny pamětihodnosti města doslova jako na dlani. Nuže, co tu máme? Dvojice původně gotických věží – bran v městském opevnění. Zdobná radnice z počátku 20. století. Kostel, díky němuž je Beroun jednou ze zastávek na věhlasné svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela. Řada renesančních průčelí honosných měšťanských domů, za jejichž věkovitými tlustými zdmi se nejen bydlí, ale pochopitelně zde také straší. A jako v každém městě se staletou historií se zde samozřejmě skrývá nejeden zapomenutý poklad! Pomyslnou stráž pak na náměstí drží tři postavy vytesané do kamene – mistr Jan Hus, který propůjčil jméno celému prostranství; slovanský bojovník Záboj, který připomíná místní občany padlé ve světových válkách, a nakonec pískovcový svatý Jan Nepomucký, který plní jeden ze svých klasických úkolů – zrcadlí se v městské kašně. Nepřehlédnutelné jsou i zelené kopce na horizontu. Málokteré město se může pochlubit panoramatickým výhledem z centra přímo do okolní přírody. Vlastní náměstí pak obklopuje několik úpravných ulic a uliček a mnoho romantických zákoutí, která stojí za to navštívit. Při severní části hradeb jsou to třeba kouzelné malé domky v Zámečnické uličce.

Za hradbami

O městě

Až se dostatečně pokocháte starodávným městským centrem, vydejte se také za hradby. Východní směr Vás přivede k řece Berounce a romantickému náhonu s bývalými mlýny, tomuto místu se říká Čertovka. Cesta na jih Vás dovede k vlakovému a autobusovému nádraží a dále třeba na bájný Tetín nebo do Koněpruských jeskyní. Zapadající slunce Vás nasměruje k medvědáriu a rozhledně na Městské hoře, ale i k městskému kinu nebo k pěkně zrenovovanému kulturnímu domu Plzeňka. A zbývá nám ještě sever, tedy směr proti říčnímu proudy staré řeky, které dal Beroun své jméno. Tudy se dostanete na Černý vršek, kde se kromě městské knihovny ukrývá v zahradní čtvrti mnoho architektonicky zajímavých vil. A kdo by chtěl jít ještě dál, může se vydat údolím Brdatky k Talichově vile, k zázračnému prameni u kaple Panny Marie Bolestné nebo i dále na rozhlednu Děd. Nebylo by divu, kdyby se Vám po takovém výletě nechtělo plahočit domů. Naštěstí Beroun skýtá také velkou nabídku ubytovacích služeb, od hotelů přes penziony až po turistickou ubytovnu a kemp.

 

 

https://www.mesto-beroun.cz/

Medvědárium

Beroun Pro děti Památky a zajímavosti Příroda

Město Beroun, které má medvěda ve svém městském znaku, se nadchlo pro myšlenku mít také své vlastní živé medvědy a tak v roce 2000  vybudovalo v lesoparku na Městské hoře medvědárium pro tři medvědí brášky Vojtu, Kubu a Matěje, kteří se narodili 13.1.2000 v Českém Krumlově medvědímu páru Kateřině a Vokovi. Matka se o ně však nechtěla starat. Nejdříve se jich ujal medvědář a následně pak režisér Václav Chaloupek, který s nimi natočil úspěšný Večerníček Méďové. V říjnu 2000 se přestěhovali do nově vybudovaného berounského medvědária. Každý rok se v den jejich narozenin koná u jejich výběhu narozeninová oslava, které se pravidelně účastní i pan Václav Chaloupek. K 15. narozeninám dostali medvědi své vlastní "občanské průkazy". Bylo to v roce 2015, kdy Beroun oslavil 750 let od svého založení. Dnes už můžete v medvědáriu vidět jen Kubu. Nejmenší Vojta uhynul 13. dubna 2016 na srdeční příhodu. Ve stejném roce uhynul i jejich táta Vok, kterému bylo 31 let. Matěj se do medvědího nebe vydal 18. dubna 2023.

Na chov medvědů můžete přispívat do kasičky u medvědária nebo přímo na speciálně zřízený účet veřejné sbírky 51-4852560217/0100. Medvědárium je volně přístupné během celého roku. Hned u medvědária je stánek s občerstvením a dětské hřiště. Můžete zde také navštívit rozhlednu, ze které je nádherný výhled.

Otevírací doba občerstvení v roce 2024:
leden, únor, březen:       víkendy a prázdniny
duben, květen:               Út-Ne 12:00 – 17:00
červen:                           Út-Ne 12:00 – 18:00
červenec, srpen:             Po-Ne 11:00 – 19:00
září:                                Út-Ne 12:00 – 18:00
říjen, listopad:                 Út-Ne 12:00 – 17:00
prosinec:                         víkendy a prázdniny

https://www.mesto-beroun.cz/pro-turisty/tipy-na-volny-cas/ Souřadnice: 49.9632169, 14.0660711

Muzeum Berounské keramiky

Beroun Památky a zajímavosti Muzea a galerie

Muzeum sídlí v Reinovském domě, který představuje typ obydlí chudších obyvatel města, kteří od 16. století postupně zastavovali prostor u městských hradeb. Dům byl postaven kolem roku 1720, svou současnou klasicistní podobu získal při přestavbě po roce 1810.

Muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 2015. Prostor muzea nabízí nejen stálé expozice, ale slouží také k pořádání krátkodobých a prodejních výstav, přednášek a pod.. Součástí muzea je funkční keramická dílna s hrnčířským kruhem a pecí. Dílna muzea také uchovává a rozvíjí tradice slavného berounského hrnčířství. Tu oživil pan Vladimír Izbický, který si osvojil zapomenuté techniky zdobení keramiky typické pro přelom 16. a 17. století. Výroba dříve proslulé unikátní keramiky se tak vrací do místa svého vzniku - historického centra Berouna. 

http://www.muzeumberounskekeramiky.cz/ Adresa: Zámečnická 14, Beroun