BROŽURU O MĚSTĚ SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.


PO BEROUNĚ SE TAKÉ MŮŽETE PROJÍT S MOBILNÍ APLIKACÍ SMARTGUIDE.


V HORNÍ ČÁSTI HUSOVA NÁMĚSTÍ MŮŽETE PRO ZJIŠTĚNÍ ZÁKLADNÍCH INFORMACÍ O MĚSTĚ VYUŽÍT ELEKTRONICKOU INFORMAČNÍ TABULI.

 



VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA MĚSTA

O městě

O městě

Udělejme si pro začátek klasický rychlý test – co se Vám vybaví, když se řekne „Beroun“? Takže jistě medvědi, hrnčířské trhy… a dál? Zastávka pro vodáky po úmorném plahočení po líném toku Berounky? Odbočka z dálnice mezi Prahou a Plzní? Filmoví Otík s panem Pávkem? To vše je samozřejmě správně, ale malebné královské město uložené měkce ve zvlněné krajině západně od hlavního města skrývá mnohem více laskomin, které je načase objevit nebo prožít! Jste-li přespolní, doporučujeme zařadit Beroun na seznam výletů v kteroukoliv roční dobu. Ve městě si prohlédnete historické pamětihodnosti, muzea a galerie, navštívíte medvědy z oblíbených večerníčků, posedíte v některé z mnoha kaváren, cukráren nebo hospůdek, vydovádíte se v akvaparku… A až se města dostatečně nasytíte, stačí vyrazit pěšky či na kole jakýmkoliv směrem a během několika desítek minut se ocitnete v objetí čarokrásné přírody, hlubokých lesů, skal plných zkamenělin, pastvin s dalekými výhledy do kraje. Beroun má zkrátka připraveno pro každého něco – všudypřítomné stopy dávné historie, bohatý kulturní a společenský život, půvabné okolí a k tomu sympaticky kompaktní rozměry – všechno je tady doslova za rohem.

Historické centrum

O městě

Ať už přijedete z kteréhokoliv směru, při cestě do města budete muset zdolat středověké opevnění. Možná budete překvapeni, že zdejší kamenné hradby jsou jedny z nejzachovalejších v celé České republice. Dvě městské brány a několik uliček Vás neomylně přivedou na rozlehlé Husovo náměstí, které je srdcem celého historického centra. Kostelní zvony zde odměřují poklidný čas maloměsta. Obchody nabízejí nejrůznější zboží, zahrádky kaváren a hospůdek jsou v sezóně obsypané lidmi, na lavičkách ve stínu lip se posedává ve chvílích sladkého nicnedělání. Pokud se rozhlédnete z prostředka náměstí kolem dokola, budete mít všechny pamětihodnosti města doslova jako na dlani. Nuže, co tu máme? Dvojice původně gotických věží – bran v městském opevnění. Zdobná radnice z počátku 20. století. Kostel, díky němuž je Beroun jednou ze zastávek na věhlasné svatojakubské pouti do Santiaga de Compostela. Řada renesančních průčelí honosných měšťanských domů, za jejichž věkovitými tlustými zdmi se nejen bydlí, ale pochopitelně zde také straší. A jako v každém městě se staletou historií se zde samozřejmě skrývá nejeden zapomenutý poklad! Pomyslnou stráž pak na náměstí drží tři postavy vytesané do kamene – mistr Jan Hus, který propůjčil jméno celému prostranství; slovanský bojovník Záboj, který připomíná místní občany padlé ve světových válkách, a nakonec pískovcový svatý Jan Nepomucký, který plní jeden ze svých klasických úkolů – zrcadlí se v městské kašně. Nepřehlédnutelné jsou i zelené kopce na horizontu. Málokteré město se může pochlubit panoramatickým výhledem z centra přímo do okolní přírody. Vlastní náměstí pak obklopuje několik úpravných ulic a uliček a mnoho romantických zákoutí, která stojí za to navštívit. Při severní části hradeb jsou to třeba kouzelné malé domky v Zámečnické uličce.

Za hradbami

O městě

Až se dostatečně pokocháte starodávným městským centrem, vydejte se také za hradby. Východní směr Vás přivede k řece Berounce a romantickému náhonu s bývalými mlýny, tomuto místu se říká Čertovka. Cesta na jih Vás dovede k vlakovému a autobusovému nádraží a dále třeba na bájný Tetín nebo do Koněpruských jeskyní. Zapadající slunce Vás nasměruje k medvědáriu a rozhledně na Městské hoře, ale i k městskému kinu nebo k pěkně zrenovovanému kulturnímu domu Plzeňka. A zbývá nám ještě sever, tedy směr proti říčnímu proudy staré řeky, které dal Beroun své jméno. Tudy se dostanete na Černý vršek, kde se kromě městské knihovny ukrývá v zahradní čtvrti mnoho architektonicky zajímavých vil. A kdo by chtěl jít ještě dál, může se vydat údolím Brdatky k Talichově vile, k zázračnému prameni u kaple Panny Marie Bolestné nebo i dále na rozhlednu Děd. Nebylo by divu, kdyby se Vám po takovém výletě nechtělo plahočit domů. Naštěstí Beroun skýtá také velkou nabídku ubytovacích služeb, od hotelů přes penziony až po turistickou ubytovnu a kemp.

 

 

https://www.mesto-beroun.cz/